Aktualności

Święta Matka 6

12.10.2014

 

Zawsze. gdy czytam św. Teresę, mocno odbieram, że mam do czynienia z bardzo konkretną osobą, z charakterystycznymi cechami, osobowością, obdarowaniem... Nawet jej styl pisania jest tak bardzo JEJ stylem: długie zdania na cztery, pięć linijek naszego tekstu, masa dygresji. Słowa płyną i  płyną, a praktycznie jedynym znakiem interpunkcyjnym w tekście oryginalnym jest \ (ukośnik), w dodatku stawiany nie za często!

 

Szkoda, ze nie mamy jej zdjęcia, by móc zobaczyć jej twarz... Św. Teresa z Lisieux trochę nas pod tym względem rozpuściła - św. Matka, niestety, żyła pozbawiona wielu wynalazków współczesnej techniki. Ale mówiła o sobie, kreśląc swój portret piórem. Często w sposób niezwykle prosty i pokorny. Pod koniec życia tak pisała do duchowych córek, karmelitanek bosych...

 


więcej

Święta Matka 5

logo211.10.2014

 

Pytacie nas, jak będziemy świętować jubileusz urodzin św. Teresy...

 

 

Przede wszystkim - 15 października, w dniu jej wspomnienia, zapraszamy Was do naszego klasztoru na uroczystą Eucharystię o g. 7.30. Będzie jej przewodniczył gość wyjątkowy - Prymas Polski, abp Wojciech Polak. W roku jubileuszu, otwartym DZIŚ dla Kościoła w Polsce w Łagiewnikach, będzie to wielkie dziękczynienie za dar jej osoby oraz szczególna okazja do spotkania ze św. Teresą we wnętrzu swej duszy...

 

Równie uroczystym dniem będzie 28 marca 2015 - dokładna rocznica jej urodzin.

 

Poza tym - wchodzimy w ten jubileusz nastawiając się bardziej na wymiar wewnętrzny, na własne nawrócenie, powrót do źródeł naszego powołania i odnowę. Organizowanie imprez zostawiłyśmy naszym braciom, karmelitom bosym. To bardziej ich charyzmat :) Informacje o obchodach znajdziecie z pewnością w internecie. Waszej uwadze polecamy zwłaszcza Poznań i Kraków.

 

My będziemy łączyć się z Wami w modlitwie oraz przybliżać Wam osobę św. Matki na naszej stronie. Mamy też dla Was małą niespodziankę, ale o tym - 15 października... :)

 


więcej

Święta Matka 4

avila

10.10.2014

 

Avila to miasto szczególne - po prostu miasto św. Matki :) Otoczone murem jak twierdza, przypomina o duchowej walce. Czasem pałac zamienia się w pole bitwy. Co do tego nie ma wątpliwości! Św. Teresa jest pod tym względem wielką realistką...

 

A co do Avila - chcemy pokazać Wam kilka ujęć z tego wyjątkowego miejsca. Klasztor św. Józefa, z wejściem w kształcie łuku, to kolebka karmelitanek bosych. A charakterystyczna wieża z dzwonami, górująca nad murami miasta, to klasztor Wcielenia, gdzie św. Matka spędziła prawie 20 lat życia zakonnego, nim wyruszyła, by zakładać nowe klasztory. Pewnie domyślacie się, jak drogie są nam te miejsca... ;)

 

odwiedź Avila

 

więcej

Święta Matka 3

zamek9.10.2014

 

Dusza człowieka jest pięknym pałacem, zachwycającym zamkiem potężnego Króla. Choć w drodze do Jego komnaty poznajemy naszą nędzę, nie możemy zapomnieć o pięknie i godności duszy!

 

Nasza św. Matka wciąż o tym przypomina. Dobrze wie, że aby wnieść się ku Niemu, nie możemy wpatrywać się we własną ciemność. Musimy odkryć w nas Jego miłość i piękno...

 

 

 

więcej

Święta Matka 2

mare

8.10.2014

 

Nasza św. Matka jest wspaniałym psychologiem. W epoce, kiedy psychoterapia staje się wszechobecna, powtarzamy z dumą, że św. Teresa miała wyjątkowe poznanie człowieka. To solidny fundament! W drodze do centrum duszy, do siódmego mieszkania, gdzie mieszka Król, nie możemy zapomnieć o naszym człowieczeństwie. Ono jest naszą drogą do Króla, który stał się Człowiekiem...

 

Już na samym początku duchowej wędrówki św. Teresa przypomina, jak ważną rzeczą jest POZNANIE SAMEGO SIEBIE...

 

 

więcej

Święta Matka

 matka7.10.2014

 

Wczoraj rozpoczęła się nowenna przed uroczystością św. Naszej Matki Teresy... I tak sobie myślę - ta niezwykła mistyczka mogłaby być MATKĄ dla Was wszystkich, modlących się, duchowo związanych z Karmelem.

 

Postaram się wyłuskać z jej pism choć po kilka zdań, by przybliżyć jej postać.  Wystarczy się trochę oswoić z szesnastowiecznym językiem, aby dostrzec ją - pełną autentyzmu i miłości do Boga :)

 

 

więcej

Przygotowanie

teresa25.10.2014

 

Już w najbliższą sobotę, 11 października, rozpoczniemy świętowanie 500-nych urodzin św. Teresy od Jezusa! Rok jubileuszowy otworzy uroczysta Eucharystia, sprawowana o g. 10 w Bazylice Miłosierdzia w Łagiewnikach.

 

Jubileusz to wyjątkowa okazja, by bardziej poznać św. Teresę i wejść w jej towarzystwie w modlitwę!

 

Każdy, kto pragnie, może zaczerpnąć z duchowości Karmelu... Karmel to modlitwa, kontemplacja. To pełna przyjaźni i miłości relacja z Bogiem; wsłuchiwanie się w Jego głos i wpatrywanie się w Jego Oblicze... To jedyne zajęcie karmelitanki. To jedyne zajęcie każdego, kto odnajduje źródło swojego szczęścia w Bogu...

 

 

więcej

Mała Święta

mala30.09.2014

 

Duchowo przygotowujemy się do święta Tereni - jak ją po siostrzanemu nazywamy. To dla nas wyjątkowa przyjaciółka i przewodniczka,  z mocą (ukrytą pośród naszej słabości) działająca w życiu każdej z nas.

 

W Kościele wspominamy ją 1 października, dzień wcześniej w Karmelu świętujemy jej przejście do Nieba. Ona wciąż nas zadzwia. Jej pełna realizmu wiara i miłość... Jej małość, w której zostawiła tyle miejsca Bogu i Jego Miłosiernej Miłości.

 

"Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza jest najmłodszą pośród Doktorów Kościoła, ale jej żarliwe życie duchowe jest świadectwem tak wielkiej dojrzałości, a intuicje wiary zawarte w jej pismach są tak rozległe i głębokie, że pozwalają jej zająć miejsce pośród wielkich mistrzów duchowości" - św. Jan Paweł II.

 

 

 

Małe dusze

Jezu, gdybym tak mogła powiedzieć wszystkim małym duszom, jak niewysłowiona jest Twoja przychylność!... Czuję, że gdybyś cudem znalazł duszę słabszą, mniejszą od mojej, to chciałbyś ją obdarzyć jeszcze większymi dobrodziejstwami... jeśliby zdała się na Ciebie, ufając zupełnie Twemu nieskończonemu miłosierdziu. Ale czyż trzeba mi to ogłaszać, Jezu? Czyż nie Ty sam mnie o tym pouczyłeś i czyż nie możesz tego objawić innym?... Możesz, ja to wiem i zaklinam Cię, byś to uczynił, błagam Cię, byś skierował swe boskie spojrzenie na rzeszę małych dusz... Błagam Cię, byś wybrał zastęp małych ofiar godnych Twojej miłości! (Rkp B 5v°)

 

 

 

Rok jubileuszowy

mader7.09.2014

 

Powoli kończy się lato, ale na szczęście możemy się jeszcze cieszyć słonecznymi, ciepłymi dniami! W dodatku dziś wchodzi do klauzury na próbę Agnieszka. Przez trzy miesiące będzie z nami, by rozeznać wstapienie do Karmelu. S. Miriam i s. Lucyna czekają na nią ze świętą niecierpliwością - kandydatka ubogaci swoją obecnością w sposób szczególny wspólnotę nowicjatu!

 

Atmosfera w klasztorze, oprócz tego, że radosna, powoli robi się też uroczysta. 15 października rozpoczynamy, świętowany w całym świecie, ROK JUBILEUSZOWY, ogłoszony z okazji 500-lecia urodzin św. Teresy z Avila.

 

Jedną z inicjatyw jubileuszu było stworzenie chóru karmelitanek bosych. Nie opuszczając swoich klasztorów, zaśpiewały wspólnie pieśń do słów swojej duchowej Matki: NADA TE TURBE.....

 

 

POSŁUCHAJ MIĘDZYNARODOWEGO CHÓRU MNISZEK

 

więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...